Za dodatne informacije se lahko obrnete na naš oddelek za pomoč uporabnikom: helpdesk@trinet.si
1.) Številka EORI
Številka EORI (Economic Operators Registration and Identification Number) se uporablja od 1. julija 2009 dalje za identifikacijo gospodarskih subjektov in drugih oseb v njihovem poslovanju s carino v celotni EU.
V šifantu strank je dodano novo polje EORI identifikacija. Če so podatki o EORI številki za posamezno stranko že znani, se lahko podatek vpiše v šifrant strank. Program bo vpisano EORI številko upošteval pri izdelavi novih carinskih deklaracij. Dokler podatek o EORI številki ni vpisan, bo program upošteval doslej uporabljene identifikacijske številke stranke (če so vpisani v polju Davčna številka). Podatek o EORI številki se lahko vpiše tudi pri izdelavi nove deklaracije.
Primer iz šifranta strank:
davčna številka: IT01654010345
naziv: BARILLA G.E.R. FRATELLI S.P.A.
EORI identifikacija: –
Dokler podatek o EORI številki ni vpisan, bo program pri izdelavi novih deklaracij upošteval identifikacijsko številko, vpisano v polju davčna številka.
EORI številka se vpiše v carinskih deklaracijah v vsa tista polja, kjer je že doslej veljal obvezen vnos identifikacijske (davčne, TIN) številke:
pri AIS uvozni deklaraciji: polja 8.Prejemnik, 14.Deklarant in 54.Zastopnik (vlagatelj)
pri AES izvozni deklaraciji: polja 2.Pošiljatelj (izvoznik), 14.Deklarant in 54.Zastopnik (vlagatelj)
pri NCTS tranzitni deklaraciji: glavni zavezanec (obvezno), pošiljatelj in prejemnik (kjer je to predvideno)
Za slovenske osebe se uporabi:
za pravne osebe in fizične osebe, ki opravljajo dejavnost: davčna številka (tako kot doslej, npr. SI12345678)
za fizične osebe: davčna številka+črka O (npr. SI12345678O)
Za osebe iz drugih držav članic se uporabi:
pravne osebe iz drugih držav članic pridobijo številko EORI v tisti državi članici, v kateri imajo sedež (npr. IT01654010345)
za fizične osebe s stalnim prebivališčem v drugi državi članici se v Sloveniji uporabi EORI številka SIA2222222
Struktura številke EORI za osebe iz tretjih držav:
- za pravne osebe: SI+šifra tretje države+šifra registracijskega carinskega urada (npr. SICN1234567)
- fizičnih tretjih oseb v Sloveniji ni možno registrirati
Predvidena je tudi uporaba začasnih oz. ad hoc EORI številk:
- SIA1111111 – EORI številka za fizične osebe s stalnim prebivališčem v tretji državi
- SIA2222222 – fizične osebe s stalnim prebivališčem v drugi državi članici
- SIA3333333 – gospodarski subjekti s sedežem v tretji državi (samo za eno deklaracijo, če v času izdelavi deklaracije subjekt nima EORI številke; gospodarski subjekt se potem pozove k registraciji oz. pridobitvi lastne EORI številke)
- SIA4444444 – tuja diplomatska predstavništva
- SIA5555555 – drugo
Poleg EORI številk se v carinskih deklaracijah še vedno uporablja tudi davčna številka – npr. pri uvoznih carinskih postopkih 42- dobava blaga v drugo državo članico (šifra 3I050 – Identifikacijska številka za DDV prejemnika blaga iz druge države članice), pri vpisovanju podatkov o zavarovanju carinskega dolga (šifra 3G001).
2.) AES izvozni postopki in obvezni varnostni podatki
Po 1.7.2009 je potrebno v AES izvozno carinsko deklaracijo dodatno vpisati varnostne podatke:
V glavi deklaracije v zavihku Ostali podatki je potrebno vpisati:
polje S32.Kazalnik posebnih okoliščin: polje se izpolni samo v naslednjih primerih: A – v primeru poštne ali hitre pošiljke,B – v primeru, ko je izvozno blago namenjeno oskrbi ladij ali letal ali E – v primeru, ko gre za pooblaščeni gospodarski subjekt (AEO). V ostalih primerih se polje ne izpolni.
- polje S29.Način plačila prevoznih stroškov: če so podatki znani, se izbere ena od vrednosti so A – Gotovinsko plačilo, B – Plačilo s kreditno kartico, C – Plačilo s čekom, D – Drugo, H – Elektronsko nakazilo, Y – Odprt račun pri prevozniku ali Z – Prevozni stroški se ne plačujejo vnaprej
- polje S13.Seznam držav, preko katerih poteka prevoz: vpisati je potrebno seznam držav, preko katerih poteka prevoz blaga od vključno države odpreme do vključno namembne države (npr. v primeru izvoza iz Nemčije v Črno goro se vpiše seznam držav DE, AT, SI, HR, BA, ME)
V postavkah deklaracije je potrebno vpisati:
polje 44.Številka prevozne listine: najprej se vpiše šifra prevozne listine (veljavne šifre so N235, N271, N703, N704, N705, N710, N714, N720, N722, N730, N740, N741, N750, N760, N785, N787, N952 in N955) in v drugo podpolje še številko prevozne listine.
Primer: tovorni list CMR s številko A083174 – vpiše se šifra N730 ter v drugo podpolje številka A083174polje S44.Šifra ZN za nevarne snovi: polje se izpolni le v primeru, da se izvaža blago iz seznama Organizacije Združenih narodov za nevarne snovi in predmete. V tem primeru je potrebno vpisati pripadajočo šifra nevarne snovi (šifra UNDG): podatek se prepiše iz varnostne listine, ki spremlja nevarno blago.
Za AES izvozne deklaracije, vložene po 1.7.2009, se pri tiskanju uporablja spremenjene obrazce (obrazci vsebujejo varnostne oz. varstvene podatke):
ECS–List1 Izvozna/varnostna enotna upravna listina – List 1(ta izpis se uporabi namesto dosedanjega izpisa List 1)
ECS–SIL Spremna izvozna listina (ta izpis se uporabi namesto dosedanjega izpisa SIL)
ECS–List3 pomožni postopek Izvozna/varnostna enotna upravna listina – List 3
AES – Pomožni postopek
V primeru, ko je s strani CURS odobrena uporaba pomožnega postopka, deklarant v rednem postopku izpiše izvozno deklaracijo ECS-List1 in ECS-List3 pomožni postopek. Deklarant odtisne svoj žig in se podpiše na vse izvode v polje 54 in jih skupaj s spremljajočimi listinami (faktura,…) predloži uradu izvoza. Urad izvoza evidentira izvozno deklaracijo, številko vpiše v polje A ter odtisne žig v polje D. Izvod 1 s spremljajočimi dokumenti carina zadrži, izvod 3 pa spremlja pošiljko do izstopnega carinskega organa.
Pripravil: Tomaž Leban
Ljubljana, 30. junij 2009
© TRINET Informatika, d.o.o.