Obveščamo uporabnike, da je pri uvozu CBAM blaga od vključno 1. 7. 2024 dalje obvezno poročanje dejanskih vrednosti vgrajenih emisij v blagu.
Poročanje dejanskih vrednosti vgrajenih emisij je pomembno za morebitne prilagoditve mehanizma CBAM pred vstopom v polno veljavo z letom 2026, uvoznikom blaga CBAM kot tudi proizvajalcem tega blaga v tretjih državah pa omogoča, da bodo pravočasno pripravljeni na določanje emisij v skladu s predpisano CBAM metodologijo.
Nekatere prilagoditve za poročanje v prehodnem obdobju veljajo še naprej:
- do 31. 12. 2024 je poleg predpisanih CBAM metod, mogoča uporaba tudi drugih metod za določanje vgrajenih emisij, v kolikor so te podobno zanesljive
- za kompleksno blago, je do konca prehodnega obdobja mogoče uporabiti privzete vrednosti za določanje največ 20% skupnih vgrajenih emisij.
Postopanje uvoznikov, ki niso uspeli pridobiti podatkov o dejanskih vgrajenih emisijah v blagu:
- Od uvoznikov blaga CBAM se pričakuje, da sprejmejo vse potrebne aktivnosti, da od dobaviteljev ali proizvajalcev pridobijo in poročajo dejanske podatke o vgrajenih emisijah. V primerih, ko dejanskih podatkov o vgrajenih emisijah v blagu ne bodo uspeli pridobiti, morajo razpolagati z ustreznimi dokazili o vseh izvedenih aktivnostih v zvezi s pridobivanjem dejanskih podatkov o vgrajenih emisijah. Svetujemo, da se v poročilu CBAM v okno z »dodatnimi informacijami o blagu« opiše izvedene aktivnosti v smeri pridobivanja dejanskih podatkov o emisijah in utemelji razloge za neuspešno poizvedovanje po zahtevanih podatkih ter priloži ustrezna dokazila.
Povezave:
- CBAM – Questions and Answers
- FURS – vsebinska vprašanja glede izpolnjevanja obveznosti CBAM:
- e-naslov: cbam.fu@gov.si
- FURS – tehnična pomoč:
- tel.: 05 297 68 00
Vir – FURS:
Ljubljana, 16. avgust 2024
© TRINET Informatika, d.o.o.